CNC staklių operatorius – pelninga profesija, kurios specialistams darbo vietų atsiranda vis daugiau. Tačiau nepaisant milžiniškos paklausos, Lietuvoje staklininkus ruošiančias įstaigas galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centras (TECHIN) ruošia kvalifikuotus CNC operatorius. Praktinio mokymo metu jie įgauna plataus profilio kompetencijas, reikalingas įsitvirtinant darbo rinkoje.
Anglų kalboje akronimas CNC iššifruojamas kaip computer numerical control (liet. kompiuterio skaitmeninis valdymas). CNC staklės naudojamos apdirbti metalui šaltuoju būdu. Priešingai nei su tradicinėmis rankinėmis staklėmis, gamyba su CNC yra automatizuota. Tai reiškia, kad staklininkas sistemai perduoda programą ir prižiūri darbą, o gamybos procesu pasirūpina pats įrenginys. Tai leidžia sukurti gausų kiekį detalių pigiau, greičiau ir nepriekaištingu tikslumu.
CNC operatorių sukurtos detalės reikalingos daugybėje industrijų. Vien apsidairę savo kambaryje galite rasti daugybę šio amato rezultatų, be kurių neįsivaizduojame kasdienybės: nuo varžtų iki telefono dalių. CNC staklėmis sukurtos detalės naudojamos aviacijos, automobilių, medicinos, gynybos, elektronikos industrijose. TECHIN CNC profesijos mokytojas Julius skatina mokinių saviraišką ir leidžia mokytis pasigaminant ką nori patys. Mokytojas dalinasi, kad vienas iš mokinių sumodeliavo ir pasigamino sau dviašmenio skustuvo kotelį. Taigi, CNC technologija iš tiesų sutinkama visose gyvenimo srityse. Dėl didelio profesijos paklausumo, TECHIN mokiniai nesunkiai randa profesinę praktiką, o po jos dažnai sulaukia kvietimo pasilikti dirbti.
CNC staklių operatoriaus darbas patrauklus ir ką tik mokyklą baigusiems, ir tiems, kurie svajoja apie antrą profesiją. Tai ne tik paklausus, bet ir pelningas amatas. Pagal Linpra, vidutinis darbo užmokestis inžinerijos pramonės sektoriuje yra net 12% didesnis nei vidutinio lietuvio. CNC operatoriai sparčiai kyla karjeros laiptais – pademonstravus meistriškumą, pirmo paaukštinimo galima sulaukti jau po pusmečio. Kadangi darbuotojų paklausa viršija pasiūlą, nesudėtinga pradėti ir savo verslą įsigijus nuosavas metalo apdirbimo stakles. Kadangi jų modeliai dažnai atnaujinami, senesnieji tampa vis labiau įperkami individualiems verslininkams. Profesijos mokytojas Julius pasakoja, kad vienas mokinys netgi sugebėjo pats susikonstruoti savadarbes CNC stakles.
TECHIN organizuojami metalo apdirbimo (CNC) staklininko mokymai pradedantiesiems trunka apie 6 mėnesius. Įprastai rinkoje siūlomi CNC mokymai trunka apie 4-6 savaites. Pasak mokytojo Juliaus, vieno mėnesio paruošti profesionaliam staklininkui toli gražu nepakanka. Trumpų mokymų metu galima įgyti pagrindinių teorinių žinių arba pasikelti kvalifikaciją patyrusiam staklininkui. Darbui gamyboje nuo pagrindų išugdyti specialistą reikia gilaus praktinio įdirbio – būtent tuo gali didžiuotis TECHIN.
CNC mokymai TECHIN pasižymi stipria praktinio mokymo baze – tik nedidelę programos dalį sudaro teorija. „Taip lengviau išmokti“, – teigia mokytojas Julius. TECHIN CNC mokytojai yra aukščiausio lygio profesionalai, turintys ilgametę darbo patirtį gamyboje. Jie supranta, ko reikia darbo rinkai, tad užsiėmimuose akcentuoja tai, kas svarbiausia dirbant. Bene svarbiausias TECHIN privalumas – didžiausios praktinio mokymo dirbtuvės Lietuvoje. Užteks vietos praktikuotis kiekvienam: čia laukia net 9 vienetai Haas ir Optimum CNC staklių bei 15 rankinių tekinimo ir frezavimo staklių. Tokių dirbtuvių šiai dienai pasiūlyti negali jokia kita švietimo įstaiga Lietuvoje. Būsimi CNC operatoriai TECHIN ruošiami nuo pagrindų. Jie gebės ne tik prižiūrėti stakles, bet ir ruošti brėžinius, modeliuoti, programuoti su šiuolaikiška CAD programine įranga (pvz. SolidWorks, Autodesk Fusion, Mastercam). TECHIN ugdo profesionalius CNC staklių operatorius, įvairiapusiškai pasiruošusius darbo rinkai.
Nuolat vyksta priėmimas į Užimtumo Tarnybos finansuojamus mokymus. Iš gausaus TECHIN nemokamų mokymų sąrašo kviečiame rinktis ir metalo apdirbimo (CNC) staklininko programą.